GASILSKO VOZILO V PREPADU!

Mala Nedelja, 12. oktobra – Dokler kriminalisti in policisti še vedno ugotavljajo ali je tudi zadnji požar v Prlekiji, tisti ki je v noči na soboto (11.10.) v celoti uničil gospodarsko poslopje ...
Slovenski gasilci opravljajo nadvse odgovorno in zahtevno humanitarno delo pri tem pa so izpostavljeni mnogim nevarnostim Mala Nedelja, 12. oktobra – Dokler kriminalisti in policisti še vedno ugotavljajo ali je tudi zadnji požar v Prlekiji, tisti ki je v noči na soboto (11.10.) v celoti uničil gospodarsko poslopje Marjete Benko iz Male Nedelje, podtaknjen, se v Prlekiji in Slovenskih goricah še vedno veliko govori o prometni nesreči, ki ji je posredno botroval omenjeni požar. „Okrog 1,20 ure se je zgodila prometna nesreča v Bodislavcih, občina Ljutomer. Ponesrečili so se gasilci iz PGD Ljutomer med potjo na intervencijo v Malo Nedeljo. Posredovali so gasilci iz PGD Ljutomer in zdravstveno osebje ZD Ljutomer“, so le dobro uro po nesreči sporočili iz pomurske izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje.
Upravičeno niso ničesar skrivali, saj se marsikdo niti ne zaveda kako odgovorno in zahtevno humanitarno delo opravljajo desetine tisoč slovenskih gasilcev, pri tem pa so izpostavljeni mnogim nevarnostim. In dokler jim nekateri neupravičeno očitajo „pijančevanje in veseličenje“, so pogosto ogrožena tudi njihova življenja. In prav tega bi se moral zavedati tudi očitno „novi prleški piroman“, saj so domačini prepričani, da nekdo znova požiga, saj je Jože Černjavič že marca letos, namesto zagroženih do 13 let, bil obsojen na 15 mesecev zapora, in najverjetneje sedaj ne more požigati. Morebiti pa ima Černjavič „vikend izhode“ kar potem koristi za svoje nove podvige, morebiti pa je dejansko na delu nek novi šaljivec, ki uničuje tuje premoženje in ogroža tuja nedolžna življenja.
In med ogroženimi so tako tudi gasilci, saj gasilec, ki je konec tedna hitel z motorno brizgalno proti pogorišču v Mali Nedelji, ne bi bil tam, če ne bi bilo požara. Tako pa je v želji, da bi čim prej pomagal kolegom, med obračanjem na ozki krajevni cesti, prišlo do prevračanja vozila. Eden izmed gasilcev, ki je sedel v vozilu je skočil iz vozila in se rešil, drugi gasilec pa je skupaj z vozilom zgrmel najmanj 80 metrov nižje v prepad. K sreči pa se tudi njemu ni zgodilo nič hujšega, tako da je le vozilo bilo uničeno. Pridni prleški gasilci ga bodo znova popravili in obnovili, tistim ki jim se požiganje in ogrožanje življenj, zdi duhovito početje pa lahko samo sporočijo, da armadi slovenskih humanistov in humanitarcev, prostovoljnih gasilcev, nič ne more do živega!
Kakorkoli že, vedno bo jasno, da so gasilci vse bolj pomembni na področju zaščite in reševanja. Gasilstvo ni le užitek, pač pa predstavlja tudi odgovornost, ki zahteva veliko samoomejevanja, kot je ob mesecu varstva pred požari poudaril predsednik Gasilske zveze Slovenije (GZS) Anton Koren. Kot je poudaril, se področje del, ki jih opravljajo gasilci, vse bolj širi. GZS šteje 1300 društev po vsej Sloveniji, v njih pa je 133.000 članov. Poleg operativcev in sploh moških, je med njimi veliko tudi žensk, mladih in veteranov. Naloga gasilske zveze pa v zadnjem času ni več le pomoč v nesrečah, pač pa tudi v preventivni dejavnosti. Področje del, ki jih opravljajo gasilci se vse bolj širi. Vedno bolj so prepoznavni kot organizacija, ki opravlja pomembne naloge na področju zaščite in reševanja, ne gre pa prezreti niti pomembno vlogo gasilcev pri organizaciji kulturnih prireditev, čeprav jim je zakonodaja tukaj odvzela možnost vsaj minimalnega zaslužka za svoje delovanje po društvih. Po besedah poveljnika GZS Matjaža Klariča, se je gasilstvo v nesrečah v zadnjem času izkazalo kot sila, ki lahko v nekaj urah aktivira večtisočglavo množico članov. Klarič tudi opozarja, da se delokrog gasilcev širi, zato bodo za gasilce potrebna tudi dodatna usposabljanja in oprema. „Gasilci smo pripravljeni svoje naloge opravljati prostovoljno, pričakujemo pa zagotavljanje pogojev“, pravi Klarič.